למה יוגה

יהודי מינוחין, כנר, ויולן ומנצח, ששנות חייו מלאו את המאה הקודמת באופן כמעט מלא, השפיע על העולם המערבי גם כמוזיקאי מבריק וגם כי… הביא את איינגר יוגה מהודו לאירופה.

minuhin21

בשנת 1952 הוא היה מוזמן להודו על ידי ראש הממשלה הראשון של הודו ג'ווהרלל נֶהרוּ, למספר קונצרטים. כאשר מינוחין פגש את נהרו, הוא סיפר לו שקרא ספרון קטן על יוגה שהתגלגל לידיו. נהרו חייך ומיד ביקש ממינוחין לבצע עמידת ראש.

להפתעתו ולהפתעת הסובבים, מינוחין ביצע את התנוחה המבוקשת בהצלחה. ואז נהרו ביצע את עמידת הראש שלו. המקרה הזה הופץ במהירות בכל הודו ומורי יוגה מקומיים פנו לכנר בהצעות ללמדו. מינוחין ניסה ללמוד אצל מספר מורים, אבל אף אחד לא הרשים אותו במיוחד, עד שפגש את ב.ק.ס. איינגר.

iyenger2

הזמן היחידי שמנוחין מצא לשיעורי יוגה היה בין 7:00 לבין 7:05 בבוקר – דקות ספורות לפני שהיה מתחיל פגישות. שיעורי יוגה של 5 דקות נמתחו לשלוש וחצי שעות של תרגול תנוחות היוגה בהנחיית איינגר. יחסי ידידות מיוחדים אלו בין השניים השניים, של לימוד ותרגול יום-יומי של תנוחות היוגה, נמשכו 47 שנה, עד למותו של מנוחין בשנת 1999.
yoga made its contribution to my quest to understand consciously the mechanics of violin playing" – כתב מנוחין, וקרא לאיינגר “my best violin teacher"

=iyenger1

דוגמה יוצאת דופן לחיבור של מנוחין ליוגה היא הופעתו עם התזמורת הפילהרמונית של ברלין בשנת 1982, כאשר ניצח עם הרגלים בעודו עומד בעמידת ראש את הפתיחה של הסימפוניה ה-5 של בטהובן…

menuhinstand1

 


לפוסט הבא »« לפוסט הקודם


© כל הזכויות שמורות למריה דינקין חרמוני 050-9066084 | עיצוב: Say  |  תיכנות: entry